Mobil Programlamaya Yönelmenin Tam Zamanı

Bundan 15 – 20 sene önce bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz şeyler gerçek olmaya başladı. İnternetten okuduğum bir habere göre, görüntülü konuşmayı da destekleyen ve en gelişmiş cep telefonlarındaki tüm özelliklere sahip bir kol saati 2010 yılının başlarında satışa sunulacakmış. Zaten biz elde taşınan kibrit kutusu büyüklüğünde bir cihazla dünyanın öbür ucundaki biriyle görüntülü konuşmaya da razıydık.

3G ile ilgili olarak birçok kişi birçok şey yazdı. Ben sizi bu konuda gereksiz detayla boğmayacağım. Kısaca artık cep telefonunuzla çok daha fazla veri aktarımı gerçekleştirebileceksiniz demek istiyorum. Bu da cebinizdeki o küçücük cihazla görüntülü iletişim yapabilecek, canlı yayın izleyebilecek ve asıl önemlisi hızlı veri aktarımı sayesinde birçok internet bağlantılı yazılımı kullanma şansınız olacak.

Şu an için 3G, görüntülü konuşma, televizyonda dizi ve maç izleme devrimiyle birlikte anılıyor. Biz yazılımcılar için önemli olan yönüyse, mobil cihazlar için internet bağlantılı uygulama geliştirme yönünde önümüzü açması. Şu ana kadar çok düşük kalan gprs/edge hızı nedeniyle mobil cihazlarda internet bağlantılı uygulamalar pek kullanılamıyordu. Şimdiyse düşen maliyetler ve artan hız, çok çeşitli mobil uygulamalar için talep ve fırsat yaratacaktır.

Demedi demeyin! Zaman mobil uygulama geliştirme zamanı.

Hayal gücünüzü kullanın.

Hızlı veri aktarımı ve harita + GPS desteğiyle eşinizin, çocuğunuzun, sevgilinizin gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu gösteren bir uygulama hoşunuza gitmez miydi?

Ya da trafikte giderken ayrıntılı olarak yol durumlarını raporlayan ve bulunduğunuz konuma göre, trafik bilgisini de göz önünde bulundurarak en uygun yolu belirleyen bir yol gösterici (navigator).

Belki de vapurda/ otobüste seyahat sırasında dördüncü olarak katılıp, arkadaşlarınızla bir okey partisi düzenlersiniz.

Ya da akıllı evinize bağlanır, odaları ve evin dışını görüntülü olarak denetleyip, ışıkları açıp/kapatabilir, perdeleri örtebilirsiniz.

Bunlar ve daha fazlası er ya da geç yapılacak. Mesele bunları yapanlardan biri de siz olacak mısınız?
Kadir Çamoğlu /CHİP

This entry was posted in Genel and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Mobil Programlamaya Yönelmenin Tam Zamanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *